
У домовима здравља широм земље, на педијатријским одељењима бележи се повећан број прегледа деце који се јављају због стомачног вируса.
Од укупних прегледа на педијатријским одељењима, бар 30 одсто су деца са стомачним тегобама.
„Поред летњих месеци када имамо стомачне вирусне инфекције и у јесењим данима имамо наставак стомачних инфекција. Деца су се са одмора вратила у колектив. Реч је о гастроентеритису који може захватити од желуца до црева, а изазивају га вируси рота, адено или норовирус”, рекла је за Тањуг Марија Голубовић из Дома здравља Савски венац у Београду.
Према њеним речима, код нас је најчешћа рота вирусна инфекција црева.
„Инфекција се преноси капљичним путем. После пар дана почињу тегобе са повраћањем и благом температуром. Повраћања престају у првих 48 сати. Течне столице се појављују обично после престанка повраћања и температуре. Број столица може ићи и преко 10 дневно и праћене су грчењем стомака, што је врло болно и исцрпљујуће. У терапији је битна рехидрација и пробиотик уз хигијенско дијетски режим. У педијатријској амбуланти Дома здравља Савски венац подједнако су захваћени како предшколска тако и школска деца. Клиничка слика је тежа код мање деце”, рекла је Голубовић.
„Превенција настанка стомачних инфекција јесу хигијенске мере, јачање имунитета и примена пробиотика са променом годишњих доба”, казала је она.