Служба Европске уније за праћење климатских промена Коперникус објавила је у уторак да је овогодишњи март био најтоплији март у историји мерења, при чему је и температура површине мора досегнула нови апсолутни месечни рекорд за глобалну морску температуру.
Сваки од посљедњих десет месеци је рангиран као најтоплији икада до сада забележен у свету у поређењу са одговарајућим месецом претходних година, подаци су из месечног билтена Коперникуса.
То није био само десети узастопни месец који је оборио властити топлотни рекорд већ је и „глобална просечна температура у посљедњих 12 месеци највиша икада досад евидентирана“ и премашује прединдустријски просек за 1,58º Целзијуса услед деценија емисија гасова стаклене баште, чији је ефекат од средине 2023. посебно наглашен феноменом Ел Ниñа, оцјењује заменица водитеља службе за климатске промене Коперникуса, Саманта Бургес.
„То је дугорочан тренд са великим рекордима који нас јако брине“, рекла Бургес, преноси Ројтерс.
Она наводи да праћење и „проучавање оваквих записа из месеца у месец заиста показује да се наша клима врло брзо мења“.
Скуп података Коперникуса сеже до 1940. године, а научници су га упоредили са осталим релевантним подацима да би потврдили како је прошли месец био најтоплији март од прединдустријског раздобља.
И 2023. била је најтоплија година на Земљи по светским записима који постоје од 1850. године.
Екстремни временски услови и високе температуре ове године су глобално изазвале пустош.
Суша изазвана климатским променама у подручју Амазоније у раздобљу од јануара до марта је ппоузроковала рекордан број шумских пожара у Венецуели, а суша у јужној Африци уништила је усеве и суочила милионе људи са глађу.
Бургес је казала да подаци о морима и океанима „нису ништа мање шокантни“, јер је нови рекорд глобалне температуре површине океана постављен у фебруару поновно премашен у марту.
Научници су прошли месец упозорили да ће због загревања океана на јужној хемисфери доћи до масовног избељивања корала и да би оно могло бити најопасније у историји ове планете.
Примарни узрок велики врућина су емисије гасова стаклене баште које је проузроковао човек, истиче се у билтену Коперникуса.