Физичке активности и спорт најважнији за правилан раст и развој деце

Министар просвете у Влади Републике Србије Бранко Ружић поручио је да су физичке активности и бављење спортом један од најважнијих фактора који утичу на правилан развој и раст деце, додавши да је настава физичког и здравственог васпитања битна и за превенцију и спречавање вршњачког насиља.

Ружић је, на првој конференцији „Школа и школски спорт – место где растем, учим и вежбам”, указао на то да је физичко и здравствено васпитање обавезни предмет у свим школама, при чему је битно и јединство наставних, ваннаставних и ваншколских активности.

Према његовим речима, школе, поред редовне наставе и слободних наставних активности – „Вежбањем до здравља” и изборног програма „Здравље и спорт”, реализују и друге програме које саме развијају како би одговориле на специфична интересовања својих ученика.

Он је указао на то да је у Стратегији развоја образовања и васпитања у Републици Србији до 2030. године школски спорт препознат као стратешки значајна подршка образовно-васпитним установама у јачању њихове васпитне функције, те се, у циљу развоја здравих животних стилова и одговорног односа према здрављу, посебна пажња посвећује његовом унапређивању.

Ружић је напоменуо да је предвиђено формирање нових спортских секција на нивоу школе, укључивање већег броја ученика у школска општинска спортска такмичења, популаризација женског спорта и изградња и адаптација и улагање и одржавање фискултурних сала и терена.

Министарство просвете је у последње три године у опремање фискултурних сала у објектима основног образовања инвестирало више од 48 милиона динара, рекао је Ружић и позвао све школе да прате конкурсе и пријављују своје пројекте.

Он је истакао да ће Министарство у наредном периоду имати помоћ Факултета спорта и физичког васпитања и Факултета организационих наука Универзитета у Београду у унапређивању праћења физичког развоја и моторичких способности ученика.

Министар је најавио да би од наредне школске године требало да почне с радом софтвер који ће пратити физички развој и развој моторичких способности ученика, што ће заправо бити круна реформисања програма физичког васпитања, започетог 2017. године.

Софтвер ће омогућити наставницима и учитељима да имају увид у физички развој и моторичке способности ученика и да на основу тога прилагоде рад у школи и дају предлог одговарајућих физичких активности, навео је он.

Ружић је исказао захвалност директорима и наставницима разредне и предметне наставе на томе што доприносе стварању школског амбијента у којем се подстиче развој физичке и здравствене културе, као и члановима Интерсекторске радне групе за питања школског спорта, која планиране активности детаљно разрађује и управља њиховом реализацијом.

Такође, он је захвалио и представницима Министарства спорта, завода, организација и спортских савеза у подстицању и стварању услова за развој школског спорта, као и Пројекту РЕдиС 2030 за пружање подршке у организацији данашње конференције, али и у успешном спровођењу реформе образовања.

Министар спорта у Влади Републике Србије Зоран Гајић нагласио је да циљ физичког васпитања треба да буде подстицање деце на вежбање кроз забаву и игру, уз испуњавање неколико важних чинилаца: свеобухватност, препознавање талената и здравствени аспект.

Бављење спортом и физичка активност имају позитиван утицај на комплетан физички, психолошки и социјални развој и деца тако могу да стекну знања и вештине корисне за будући живот и да науче да се носе са победама и поразима, као и да поштују правила фер-плеја, рекао је Гајић.

Спорт