
Право на породичну пензију имају чланови породице умрлог корисника старосне или инвалидске пензије, тј. умрлог осигураника који је испунио услове за пензију или имао најмање 5 година стажа осигурања. Уколико је узрок смрти повреда на раду или професионална болест, чланови породице стичу право на породичну пензију без обзира на дужину стажа умрлог.
У случају деце, највише зависи од школовања, тј. од степена образовања и ако се одлуче да студирају, право на породичну пензију могу да остварују до 26 године.
Право на породичну пензију имају деца, супружник или ванбрачни партнер и родитељи осигураника:
Деца преминули имају право на породичну пензију, али у зависности од школовања постоје различите старосне границе:
до 15 година живота без обзира да ли се школују
до 20 година ако похађају средњу школу
до 26 година ако студирају
док траје неспособност за самосталан живот и рад настала до 15 године живота, или која је настала после 15 године живота детета ако је настала пре смрти осигураника.
Супружник и ванбрачни партнер
Супружници и партнери имају право на породичну пензију уколико је брак, или ванбрачна заједница, трајала најмање 3 године или ако са преминулим осигураником има дете.
Родитељ осигураника
Родитељи имају право на породичну пензију уколико је преминули осигураник издржавао родитеља до своје смрти. Они право на породичну пензију имају само ако су навршили 65 година (у случају мушкараца) или 60 година (уколико се ради о жени) или ако је постао неспособан за рад.
Износ породичне пензије се обрачунава у процентима од пензије која припада умрлом на следећи начин:
за једног члана 70 одсто
за два члана 80 одсто
за три члана 90 одсто
за четири и више чланова 100 одсто
Деци без оба родитеља следују пензије од оба родитеља с’тим што њихов збир не може да пређе највиши износ пензије одређен законом.