Полиција Србије чини све да сузбије ирегуларне миграције и обесхрабри и ухапси све кријумчаре људима, саопштава Министартво унутрашњих послова. Прошле године отворен је штаб полиције у Прешеву, на југу државе и појачане су акције у граничном подручју са Северном Македонијом и Бугарском.
Припадници МУП предузимају све мере како би се спречили преласци ирегуларних миграната у нашу земљу. Остаћемо на овом простору, али и на северу земље, све док у потпуности не решимо овај проблем, рекао је тадашњи министар унутрашњих послова Братислав Гашић приликом посете регионалном центру граничне полиције према Бугарској 2023.године.
Полиција је интензивирала ове акције крајем октобра 2023, након пуцњаве у месту Хоргош на граници са Мађарском, у којој су убијена три мигранта, а један повређен. Уследила су готово свакодневна полицијска саопштења о претресима различитих локација, заплени оружја и муниције, те „измештању“ више стотина људи из неформалних кампова у Прихватне центре републичког Комесаријата за избеглице.
Србија се налази на такозваној „Балканској рути“ која је упркос жицама, камерама и заједничким граничним патролама друга најактивнија рута избеглица, показују извештаји Европске агенције за граничну и обалску стражу.
*
Према информацијама Основног јавног тужилаштва, у суботу 9. децембра око 18 сати дошло је до вербалне расправе између К. М. (1992.) из Египта и А.Н (2000.) и М.Н (1999.) из Сирије, испред главне капије Прихватног центра у Прешеву. Након расправе, мигрант из Египта извадио је нож и нанео тешке телесне повреде једном, а другом младићу из Сирије, лакше повреде. Након инцидента, осумњичени је напустио лице места у непознатом правцу. Дежурни тужилац је извршио увиђај. Против осумњиченог мигрант из Египта поднета је кривична пријава и расписана полицијска потерница.
*
А онда, следећа вест која нас је дочекала 11. децембра 2023. гласила је да је Врањанац ухапшен због кријумчарења људи. Наиме, према саопштењу МУП-а, полиција је у Сурдулици ухапсила Н.Т. рођеног 1979. из Врања, због постојања основа сумње да је извршио кривично дело недозвољен прелаз државне границе и кријумчарење људи. Како је описано, у вечерњим сатима, на подручју Сурдулице полиција је зауставила „тојоту“ којом је управљао Н.Т. и у аутомобилу пронашла 9 држављана Сирије. По налогу дежурног јавног тужиоца Вишег јавног тужилаштва у Врању, осумњиченом је одређено задржавање до 48 сати након чега је, уз кривичну пријаву, приведен тужилаштву.
Комесарка за избеглице и миграције Србије Наташа Станисављевић каже да је у 2023. години укупан број миграната који је прошао кроз прихватне центре у Србији мањи за 10 одсто у односу на прошлу, 2022. годину. Када је реч о земљи порекла миграната, та се структура у 2023. години, није мењала у односу на 2022. годину. Тренутно су најбројнији мигранти са подручја Сирије, Авганистана, Пакистана и Марока. Према речима комесарке Станисављевић активности Министарства унутрашњих послова су, усмерене на сузбијање ирегуларних миграција, те је сходно томе, од 27. октобра у току акција МУП-а са циљем сузбијања ирегуларних миграната.
*
Још једно важно питање је развој железничке мреже које захтева нови приступ сагледавања безбедносних изазова. Државни секретар Министарства унутрашњих послова др Жељко Бркић изјавио је у Београду да развој железничке мреже у Републици Србији захтева нови приступ сагледавања безбедносних изазова и додао да ће фокус бити на превентивном деловању у циљу сузбијања криминалних активности.
Посебан акценат биће стављен на међународну сарадњу због повезивања брзом пругом Београда са Будимпештом на северу и Скопља на југу”, рекао је Бркић на 49. састанку стратешког савета организације РАИЛПОЛ, којој је Србија по први пут била домаћин. Од приступања овој организацији 2018, како је навео, Министарство унутрашњих послова Републике Србије континуирано ради на подизању нивоа безбедности на железници и кроз спровођење заједничких акција и размену информација успоставља ефикасан начин превентивног рада у железници. У последњим годинама суочавамо се са изазовима који захтевају хитне и ефикасне одговоре. Технолошки напредак доноси нове могућности, али истовремено поставља и нове претње. Наша способност да пратимо, анализирамо и одговоримо на промену у безбедносном окружењу, кључна је за очување интегритета железничког саобраћаја, рекао је државни секретар МУП-а.
Указао је да безбедност на железници представља витални део функционисања глобалног система превоза повезујући градове, регионе и земље, транспортујући људе, храну и робу и истакао да то захтева непрекидну пажњу и неопходност међусобне сарадње.
*
У последње три године, међу кријумчарима миграната, највише је држављана Србије који су осуђивани за недозвољен прелаз државне границе и кријумчарење људи. То је за потребе овог серијала потврђено у Вишем јавном тужилаштву у Врању и Одељењу у Бујановцу.
Људи у покрету, који беже од рата и сиромаштва преко Србије у покушају да се домогну држава Европске уније, постали су мета полиције, најпре на северу Србије, а затим и у осталим деловима земље. У групним акцијама полиција је у пуној опреми претходних неколико дана на стотине миграната пребацивала са пограничних подручја у прихватне центре.
Највећа до сада организована акција МУП-а почела је 27.октобра 2023. године. Приведено је више од 100-тину особа за које полиција сумња да имају везе са кријумчарењем миграната. Акције безбедносних снага су свакодневне.Мигранти су даљи транспорт до других земаља Европске уније, како се наводи, плаћали од 1.000 до 6.000 евра по особи.
Кривични закон у Србији предвиђа казну до једне године затвора за оне који без дозволе покушају да пређу границу, док је за кријумчаре предвиђена казна од шест месеци до пет година. Казне су оштрије уколико су извршиоци чланови организованих криминалних група.
Упркос опсежној акцији полиције, инциденти се дешавају и људи и даље покушавају да прокријумчаре мигранте кроз Србију. Тако су припадници Министарства унутрашњих послова у Београду, у сарадњи са Безбедносно-информативном агенцијом, ухапсили Н. Х. (1975) и В. О. (1996) због постојања сумње да су извршили кривично дело недозвољен прелаз државне границе и кријумчарење људи, саопштио је МУП.У саопштењу се додаје да се Н. Х. терети и за кривично дело напад на службено лице у вршењу службене дужности. Према саопштењу полиција је код Београда „зауставила комби којим је управљао В. О. и у возилу пронашла 36 ирегуларних миграната, док је испред њега Н. Х. управљао аутомобилом и, како се сумња, обавештавао возача комбија о присуству полиције на путу“.
Како се сумња, Н.Х. се оглушио о наређење полицијских службеника да заустави своје возило, наставио кретање и том приликом оштетио полицијско возило, да би потом ударио у стуб уличне расвете, након чега је ухапшен, наводи се у саопштењу МУП-а.