
У Србији је могуће отићи у пензију и са 50 година, тј. са 14 година радног стажа мање него што је имаче потребно, и да вам притом пензија буде и до 20 одсто већа.
Ради се о превременом одласку у пензију. На њу имају право десетине хиљада радника у Србији из више од 20 индустрија. Једна година проведена на таквом радном месту се рачуна као 14,15, 16 или 18 месеци.
Право на бенефицирани радни стаж имају сви који су запослени на пословима на којима је рад нарочито тежак, опасан и штетан по здравље са једне стране. На листи су и послови чије је обављање ограничено навршењем одређених година живота, али и они који утичу на пад физиолошких функција у мери да онемогућавају рад.
Право на бенефицирани стаж имају запослени у Министарству Унутрашњих Послова, Безбедносно Информативној Агенцији, Војно Безбедносној Агенцији, Војно Обавештајној Агенцији, Министарству спољних послова, Управи за извршење кривичних санкција, Пореској полицији, Војсци Србије, а од децембра 2019. године и судије, тужиоци и заменици тужиоца. Једна година проведена на таквим радним местима се рачуна као 14, 15, 16 или 18 месеци.
Министарство унутрашњих Послова, Министарство Спољних Послова, Безбедносна Информативна Агенција, Војно Безбедносна Агенција, Војно Обавештајна Агенција, Управа за извршење кривичних санкција, Пореска полиција, Војска Србије: са навршењем 55 година живота и 24 године стажа осигурања од чега 14 година ефективно проведених на радним местима на којима се стаж осигурања рачуна са увећаним трајањем
подофицир и официр у Војсци Србије: 53 године живота и 40 година пензијског стажа
пуковник у Војсци Србије: 54 године живота и 40 година пензијског стажа
припадници специјалних јединица БИА, ВБА и ВОА: 53 године живота и 20 година ефективно проведених на одређеним специфичним пословима у специјалној јединици
остали полицијски службеници: 60 година живота и 25 година рада од чега 15 година ефективно проведених на радним местима на којима се стаж осигурања рачуна са увећаним трајањем.
Са друге стране, право на бенефицирани радни стаж имају и занимања дефинисана у Правилнику о радним местима, односно пословима на којима се стаж осигурања рачуна са увећаним трајањем.