Stanje stvari u Srbiji i poređenje sa EU
Čitajući domaće medije, kako članke, tako i gostovanja različitih eksperata, sa i bez navodnika, može se steći utisak da u Srbiji kladionice niču kao pečurke posle kiše i da je, kao posledica toga, broj zavisnika od igara na sreću kod nas u stanju gotovo geometrijske progresije.
Okvirne priče i spekulacije su jedno, činjenice nešto sasvim drugo.
Kada bi brojke koje neretko srećemo u domaćim medijima nekim čudom i bile uzete kao kredibilne, opet ne bi bile moguće, jer bi to značilo da je u Srbiji više zavisnika nego samih igrača uopšte.
Srećna je okolnost, međutim, što su se ovom problematikom pozabavili nadležni stručnjaka, te raspolažemo tačnim brojem ljudi koji su prijavljeni na programe stručnog medicinskog vođenja i terapije protiv zavisnosti od igara na sreću.
Taj broj iznosi tačno 1.030.
Kada se ovi podaci stave u evropsku i EU perspektivu, Srbija je značajno ispod evropskog proseka po ovim statističkim parametrima.
Naravno, sve dok je broj zavisnika od igara na sreću 1, ovo je tema koja se mora veoma ozbiljno shvatiti, ali to nije razlog za blagonakloni stav prema neprestanim manipulacijama.
Zvanične brojke, potkrepljene nadležnim, stručnim licima
Tačne cifre gore iznete nisu ničija spekulacija, već zvanična brojka nadležnih zdravstvenih ustanova, u kojima se godišnje sa problemima zavisnosti od igara na sreću u našoj zemlji javi između 150 do 200 osoba.
U Specijalnoj bolnici za bolesti zavisnosti u Drajzerovoj, ukupan broj lečenih ili trenutno na lečenju je kao što smo naveli 1.030, a što je znatno manje od evropskog proseka od oko 1.5% stanovništva (u slučaju Srbije procenat je tek 0.02%).
Zašto je onda, uprkos svim ovim činjenicama, javnost neprekidno zasuta netačnim podacima?
Pogrešna slika najčešće dolazi od nekompetentnih ljudi, vođenih raznovrsnim motivima – od senzacionalizma, skrivene prodaje različitih „ekspertsko – konsultantskih usluga“ pa do čiste političke zloupotrebe.
Kakva je situacija sa online klađenjem?
Imajući u vidu činjenicu da zakonom propisani i uspostavljeni sistem registracije i verifikacije igrača na onlajn igrama na sreću i teoretski i praktično onemogućavaju maloletnicima da se uključe u ovaj vid igara na sreću, možemo sa sigurnošću potvrditi da su zakonska regulativa i odgovornost legalnih priređivača na vrlo visokom nivou.
Petnaest godina najviših standarda prevencije i zaštite maloletnika
Udruženje priređivača igara na sreću (UPIS) i njegove članice već više od 15 godina aktivno rade na prevenciji zavisnosti i zaštiti maloletnika. UPIS-ov projekat prevencije „Moguće je prekinuti“ ne samo da je primer najbolje prakse u ovoj oblasti, već je postao i zakonska obaveza za sve priređivače, što je doprinelo podizanju svesti o rizicima od bolesti zavisnosti od igara na sreću.
Dodajmo tome i višedecenijsku praksu kompanija članica o nultoj toleranciji za ikakav kontakt i ulaz maloltenih lica u objekte u kojima se priređuju igre na sreću, kao i informativno – edukativni materijali koji se u istim nalaze.
Projekat „I jedan je mnogo“
UPIS i Specijalna bolnica za bolesti zavisnosti u narednom periodu pokreću unapređeni projekat prevencije pod nazivom „I jedan je mnogo“.
Planiraju se predavanja u školama širom Srbije i emitovanje spotova usmerenih na odvraćanje mladih od igara na sreću i usmeravanje ka sportskim aktivnostima, kroz seriju predavanja i informativnih video klipova prilagođenih deci i mladima. Imajući u vidu pozitivne rezultate dugogodišnje saradnje sa Specijalnom bolnicom, novi projekat biće još uspešniji u suzbijanju bolesti zavisnosti u njenom samom nastajanju.
To je svakako teško utvrditi, ali drago mi je ako nije kao što se prica