Zahvaljujući dobroj regulativi, Srbija postavila model u borbi protiv patološkog kockanja
U aktuelnoj debati o zavisnosti od igara na sreću, svedoci smo da stvarnost često izmiče javnoj percepciji i uvreženim stavovima. Sa ukupno 1.030 registrovanih lica koje učestvuju u medicinskim programima rehabilitacije, Srbija se nalazi daleko ispod evropskog proseka. Ovo nije samo brojka, već rezultat kvalitetne zakonske regulative koja je usmerena na suzbijanje ovog problema – pre svega člana 6. Zakona o igrama na sreću.
Sa jedne strane, brojka od 1.030 lica višestruko je, čak i stotinama puta manja u odnosu na često u javnosti neodgovorno iznošene cifre. Bez obzira na to, svaki pojedinac je važan. Zbog toga industrija igara na sreću kontinuirano radi na smanjenju ovog broja, s ciljem odgovornog upravljanja i sprečavanja negativnog uticaja na društvo i zdravstveni sistem.
Brojke umesto populizma – podaci Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti
Zvanična evidencija Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti u Drajzerovoj ukazuje na to da se svake godine za pomoć u suzbijanju zavisnošću od igara na sreću obrati između 150 i 200 osoba. Ukupan broj lečenih i trenutno na lečenju iznosi 1.030, što je značajno manje od proseka u Evropi. Ovo ukazuje na efikasnost mera i predanost borbi protiv zavisnosti.
Uvidom u ovu evidenciju, udeo stanovništva koji je zahvaćen ovom bolesti zavisnosti je tek oko 0.02%, što je znatno manje od evropskog i EU proseka, koji se kreće oko 1.5% stanovništva.
Ipak, uprkos jasnim i egzaktnim podacima, domaća javnost se mesecima izlaže dezinformacijama koje proističu iz nekritičkog preuzimanja informacija od nekvalifikovanih kvazistručnjaka.
Istraživanje o maloletnicima i igrama na sreću
Nedavna, posebno prilagođena problematici maloletnih lica i igrama na sreću, istraživanja takođe demantuju široko rasprostranjene mitove o epidemiji maloletničkog kockanja. Studija Udruženja „Solidarnost za decu“ pokazala je da je 0.6% maloletnika našlo način da učestvuje u igrama na sreću. Pored toga, istraživanje je utvrdilo da nijedan maloletnik nije bio u mogućnosti da se kladi u licenciranim objektima, što potvrđuje uspešnost postojećih zakonskih regulativa i korporativnu praksu nulte tolerancije kompanija članica Udruženja priređivača igara na sreću (UPIS) na bilo kakav pristup maloletnika igrama na sreću.
Time se još jednom pokazalo da su pitanja maloletničkog kockanja i crno tržište igara na sreću u direktnoj korelaciji.
Ipak, uprkos jasnim i egzaktnim podacima, domaća javnost se mesecima izlaže dezinformacijama koje proističu iz nekritičkog preuzimanja informacija od nekvalifikovanih kvazistručnjaka.
Istraživanje o maloletnicima i igrama na sreću
Nedavna, posebno prilagođena problematici maloletnih lica i igrama na sreću, istraživanja takođe demantuju široko rasprostranjene mitove o epidemiji maloletničkog kockanja. Studija Udruženja „Solidarnost za decu“ pokazala je da je 0.6% maloletnika našlo način da učestvuje u igrama na sreću. Pored toga, istraživanje je utvrdilo da nijedan maloletnik nije bio u mogućnosti da se kladi u licenciranim objektima, što potvrđuje uspešnost postojećih zakonskih regulativa i korporativnu praksu nulte tolerancije kompanija članica Udruženja priređivača igara na sreću (UPIS) na bilo kakav pristup maloletnika igrama na sreću.Time se još jednom pokazalo da su pitanja maloletničkog kockanja i crno tržište igara na sreću u direktnoj korelaciji.
UPIS – Decenija i po prevencije zavisnosti i zaštite maloletnika
Već 15 godina, Udruženje priređivača igara na sreću (UPIS) zajedno sa svojim članicama predano radi na prevenciji zavisnosti i zaštiti maloletnika. Od svog nastanka 2009. pa do danas, projekat „Moguće je prekinuti“ podrazumeva serije edukacija zaposlenih o metodama ranog prepoznavanja i prevencije pojave bolesti zavisnosti i postavlja najviše, evropski priznate standarde u ovoj oblasti.
Projekat je, u međuvremenu, iz inicijative vodećih kompanija članica, prerastao u zakonsku obavezu za sve priređivače u Srbiji, postavši tako član 6. Zakona o igrama na sreću. Pored toga, kompanije članice UPIS-a strogo primenjuju politiku nulte tolerancije prema učešću maloletnih lica u igrama na sreću, podržanu informativnim i edukativnim materijalima dostupnim u njihovim objektima.
Sigurno da je mnogo zavisnika od kocke, ali za to ne možemo optuzivati kladionice