Измене Закона о безбедности саобраћаја још нису донете, али су предмет расправа због нових казни

Влада Србије упутила је Народној скупштини на усвајање предлог измена и допуна Закона о безбедности саобраћаја на путевима. Посланици ће о њима расправљати у септембру, али у јавности је већ сада предмет расправа – највише због нових казни.

У предлогу Закона на 118 страна, највише се чита о 18 прекршаја због којих возач, ако буде кажњен два пута за две године, може да остане и без возила.

У предлогу Закона на 118 страна, највише се чита о 18 прекршаја због којих возач, ако буде кажњен два пута за две године, може да остане и без возила.

„То су вожња под дејством алкохола, са више од 1,2 промила алкохола, прекорачење брзине ван насеља, за 80 километара на час, у насељу за више од 70 километара, зона школе за више од 60 километара, зона успореног саобраћаја за више од 50 километара, претицање колоне возила, под колоном возила се подразумева три и више возила, претицање возила која су се зауставила ради пропуштања пешака и тако даље“, рекао је Мирко Коковић из Агенције за безбедност саобраћаја.

Измене прописа објашњавају и у МУП-у.

„Пре свега, ово је привремено одузимање, а да ли ће бити трајно одузето то зависи од судија који ће се у судском поступку одлучити да ли ће се предмет изврешења, одузимати и трајно“, навео је Златко Беленцан, помоћник начелника Управе саобраћајне полиције.

Грађани с којима су разговарале екипе РТС-а подељеног су мишљења – поједини подржавају одузимање возила, док су други за више новчане казне.

Новина је што се електрични тротинети први пут дефинишу као возила и услови под којима могу да учествују у саобраћају. Предложено је и да се смањи старосна граница за возаче камиона и аутобуса – чиме би се, како се надају, смањио и њихов недостатак у земљи. План је да се уреди област олдтајмера и промени саобраћајна сигнализација.

„До сада су све измене и допуне и генерално усвајање новог закона, дали позитивни резултат, у ком смислу, унапређење безбедности саобраћаја. Па било је смањење броја погинулих, у односу на 2001, када смо имали 1.200 и нешто погинулих, сада смо на око 500. Тај број варира, а истовремено обим саобраћаја расте и број возила је драстично порастао“, рекао је Милан Кнежевић, стручњак за саобраћај.

Оно што се такође мења је и финансирање система безбедности саобраћаја. Од 2009. сав новац од казни ишао је за унапређење безбедности. Од сада ће ићи у буџет па ће држава одлучивати о расподели.

У Србији на милион становника погине 75 људи у саобраћају. Европски просек је четрдесет двоје. Да статистика буде боља требало би да помогне и нова национална стратегија безбедности саобраћаја на путевима, која чека у Влади Србије.

Друштво