Три вируса циркулишу међу најмлађима, међу симптомима и температура до 40 степени

Све је више деце у чекаоницама домова здравља које ових дана родитељи доводе због повраћања, дијареје, повишене температуре. Педијатри кажу да је реч о стомачним вирусима –  најчешће ротавирусима, норовирусима, аденовирусима, који су исцрпљујући за децу, али и одрасле. Губи се велика количина течности, те лако може доћи до дехидратације, посебно код беба. 

Педијатар Саша Милићевић објашњава за националне медије да код стомачног вируса, који су праћен дијарејом и повраћањем, треба водити рачуна да не дође до дехидратације организма.

„Чим се јаве дијареја и повраћање увек постоји одређени степен дехидратације. То је нарочито опасно када су у питању бебе, јер код њих лако долази до губитка течност“, објашњава Милићевић.

Додаје да сада има највише ротавируса, норовируса, аденовируса, који дају карактеристичне симптоме. Наводи да су се раније чешће јављали када су деца у колективима – вртићу или школи, али да се сада сезон потпуно изгубила.

„Вероватно ће их бити више од септембра када се ђаци врате у школске клупе, а деца у вртиће. Најчешће се јављају код деце предшколског и школског узраста. Вируси који нападају стомак не остављају дугорочан имунитет. Отпорност траје кратко те се инфекције често понављају“, прича Милићевић.

Осим дијареје и повраћања стомачни вируси често су праћени и повишеном температуром.

„Има деце која немају температуру, а има и деце код којих температура може да иде до 40 степени. Најважније је уношење што више течности. Није довољно само увосити воду, већ је најбоље детету дати оросал раствор који у себи садржи воду и електролите. Течност се даје у гутљајима“, објашњава др Милићевић. 

Стомачни вирус или гастроентеритис представља упалу гастроинтестиналног тракта изазвану вирусима. Долази до повећања количине течности у цревима, пре свега у дебелом цреву, упаљено ткиво не може да апсорбује воду ни хранљиве елементе, па долази до дијареје. Код деце у првим годинама живота, дијареја може бити тако тешка да изазове дехидратацију и потребу за рехидратацијом у болничким условима.

Сигурни знаци да је реч о стомачним вирусима су мучнина, повраћање, дијареја, болови у стомаку,повишена телесна температура.

„Ово су уобичајени симптоми стомачног вируса. Али ако се појави крв у столици или приликом повраћања, масне столице непријатног мириса, морате се обратити лекару, као и ако симптоми не пролазе након пар дана или се чак погоршавају“, наведено је на сајту Градског завода за јавно здравље Београд.

Симптоми су најизраженији првих неколико дана, након чега би требало да почну да се смирују. Међутим, може се десити да трају до десет дана. Најризичније групе су мала деца, старије и исцрпљене особе, особе са ослабљеним имунитетом, и они који проводе доста времена у великим колективима.

Специфична терапија за стомачни вирус не постоји. Даје се симптоматска терапија која може да ублажи тегобе и убрза време оздрављења. Зато се препоручује одмор, лекови за спуштање температуре, вода, супе и чајеви да би се спречила дехидратација, прилагођена исхрана (пиринач, кувани кромпир, тост, банане), као и пробиотици.

Друштво Здравље