Данас је Света Петка Трнова, црквена слава села Раковац

Српска православна црква прославља Свету великомученицу Параскеву Римљанку, познатију као Трнова Петка. Светица је веома поштована у нашем народу.

Празником Свете Петке Трнове се завршава мали летњи „циклус женских празника“, коме припадају и Огњена и Блага Марија.

Родом Римљанка, преподобна мученица Параскева, рођена у хришћанској породици, живела је у другом веку. После смрти родитеља, који су били веома имућни, све наслеђено је поделила сиротињи и замонашила се.

Због вере у Господа, затварана је, мучена и на крају посечена мачем, по наређењу кнеза Тарасија, око 140. године.

По налогу бугарског краља Асена пренесена је у Трново и сахрањена у цркви названој њеним именом.

Њене мошти касније су пренете у Цариград. За Трнову Петку кажу да је и женски празник, јер га славе жене.

Многе жене посте седам дана, да би се данас причестиле.

Обичај је да се жене не баве кућним пословима, већ треба да празнују и проведу дан у радости, миру и молитви. 

Верује се да на данашњи дан никако не ваља месити хлеб, прати веш, износити пепео или радити било шта од ручних радова, да женама током године не би трнуле руке. 

На данашњи дан жене и девојке беру свеже цвеће и са њим украшавају своје домове како би у њима целе године владали мир и слога. Такође, верује се да данас треба обући нову и лепу одећу, посебно девојчицама, како би их пратила срећа.

Понегде се прослављају и заветине и манастирске славе.

Многи Свету Петку Трнову, која је била Римљанка и која се слави у августу, мешају са Светом Петком која је била Гркиња и слави се у октобру, не знајући да у календару има више светитељки са овим именом.

Село Рковац слави ову свету великомученицу. Према веовању, Раковац је почео да слави ову славу тако што су људи свраћали на овај дан у раковачку цркву Свету Петку, а потом навраћали у дом неког од мештана села ког познају. Због тога су мештани овог села одлучили да Света Петка буде њихова сеоска слава.

Друштво