Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је данас да верује у гаранције међународне заједнице да ће Заједница српских општина (ЗСО) бити формирана и навела да је свесна да ће бити много притисака, манипулација и покушаја да се избегну договорени принципи из потписаног споразума.
Брнабић је, гостујући у Јутарњем дневнику Радио-телевизије Србије, истакла да је наша основна порука да је ЗСО испреговарана пре 10 година, додајући да се онда даље радило на разради тог договора и 2015. године је потписан још један споразум који јасно говори о надлежностима – ко треба да формира ЗСО, а то је Управљачки тим.
Премијерка је нагласила да ту нема никаквих непознаница, те да је у овом тренутку на дневном реду једино имплементација Бриселског споразума, као првог споразума о нормализацији односа Београда и Приштине.
Она је поновила да је Београд све обавезе испунио и да је сада ред на Аљбину Куртију и Приштини да испунe обавезе без икаквих даљих условљавања и додала да је важно да подсети да се сада јасно види да су они који су критиковали Бриселски споразум били кратковиди и нису разумели шта ће се дешавати у наредних 10 година.
Нису разумели ни то колико је било важно што је Александар Вучић тада као први потпредседник Владе Србије инсистирао на тим овлашћењима које треба да има ЗСО и касније као председник Владе завршио тај посао, истакла је она и додала да данас због тога представници косовских Албанаца избегавају формирање ЗСО.
Брнабић је нагласила да се сада види како је питање ЗСО добро испреговарано јер је ЗСО нешто што осигурава безбедност Србима на Косову и Метохији, да они руководе најважнијим аспектима живота на Космету, али и да у томе Србија директно учествује.
Премијерка је оценила да су дипломатске активности за решавање косовског питања повећане, као и притисци, додајући да је долазак специјалног изасланика ЕУ за преговоре Београда и Приштине Мирослава Лајчака додатни вид притиска.
Она је напоменула да нису чудне појачане дипломатске активности, као ни притисци с обзиром на ситуацију у свету, односно рат на истоку Европе у којем посредно учествује цео Стари континент, али и велике тензије између САД и НР Кине.
Никоме не одговарају нови сукоби на тлу Европе и желе да угасе сва могућа жаришта, али и да скину примере потенцијалних преседана што Косово и Метохија јесте јер је одузето супротно међународном праву, указала је она.
Брнабић је истакла и да су и председник Србије Александар Вучић и она увек говорили да нам не одговара замрзнути конфликт.
Ако имамо замрзнути конфликт, увек може доћи до сукоба – дође Аљбин Курти који нема никаквог плана за просперитет ни за Албанце, а камоли Србе на Косову и Метохији, и жели да недостатак економске и политичке визије надокнади нестабилношћу и то видимо у последње две године, за 24 месеца било је више од 300 напада на Србе и нико није одговарао, рекла је она.
Премијерка је подсетила и на то да је Вучић 2017. године позвао на унутрашњи дијалог о Косову и Метохији, као и да се направи национално јединство за даље очување Косова и Метохије, али да се тиме као најважније утиче на безбедан живот Срба у јужној покрајини.
То је решење које под оваквим геополитичким околностима морамо да тражимо, додала је премијерка.
Она је нагласила да је недопустиво да поједини представници националних мањина из централне Србије третирају Србе на Косову и Метохији као мањину, јер је Космет аутономна покрајина Републике Србије.
Брнабић је, коментаришући састанак Аљбина Куртија, Шаипа Камберија и Сулејмана Угљанина у Приштини, истакла да је то с једне стране покушај да се дестабилизује централна Србија, а с друге стране, покушај манипулације око Заједнице српских општина и тражења да тако нешто постоји на територији централне Србије.
То је неупоредиво, поручила је председница Владе.
Премијерка је указала на то да се у Савету Европе у Стразбуру о Србији говори као о земљи са највећим правима за националне мањине и навела да се у Србији поштују националне мањине, да имају националне савете и да учествују у политичком, друштвеном и економском животу.
Непојмљиво је да неко каже да Срби на Косову и Метохији имају већа права, како због услова у којима живе, али и зато што Срби на Космету нису национална мањина, истакла је она.
Председница Владе оценила је као велику трагедију последице разорног земљотреса који је рано јутрос погодио делове Турске и Сирије, у којем је, према најновијим подацима, погинуло више од 500 људи.
У име Владе Србије изражавам најдубље саучешће народу Турске и Сирије, рекла је председница Владе и додала да ће Србија понудити своју помоћ.