Наставак разговора о Косову и европски пут приоритети Србије

Председник Републике Србије Александар Вучић изјавио је вечерас у обраћању грађанима да је промена геополитичких околности допринела томе да дође до сада најоштријег приступа западних земаља према Србији и питању Косова и Метохије.

Вучић је истакао да план за Косово и Метохију, који му је предочен 20. јануара на састанку са међународном „петорком“, није више само француско-немачки, већ много више од тога, рекавши да у овом документу није лако пронаћи нешто чиме бисмо били одушевљени, већ напротив.

Поставља се питање шта је допринело томе да се изађе са овако оштрим приступом и са дозом хитности од стране европских званичника подржаних од Вашингтона, упитао је он.

Председник је објаснио да је то управо због чињенице да су промењене геополитичке околности, нема толерисања било каквог искакања у политичком смислу и, са друге стране, желе да у свом дворишту, а Западни Балкан и Србија јесу њихово двориште, виде све онако како они желе.

Вучић је рекао да је пет западних изасланика дошло у Србију са планом направљеним пре 60 дана, а који је у међувремену признат од свих земаља ЕУ, чак и оних пет које нису признале Косово и Метохију, те је тако тај план, не званично, али де факто, постао нови преговарачки оквир.

Он је пренео да му је у разговору са „петорком“ речено да морамо да прихватимо план, а уколико то не учинимо, суочићемо се са прекидом процеса европских интеграција, заустављањем, а затим и повлачењем инвестиција и са свеобухватним мерама у економском и политичком смислу које ће нанети штету Србији.

Србија, како је нагласио, мора да разговара и настави свој европски пут. Наш план је да радимо много више и јаче на реформама правног и медијског система, да покушамо да будемо у свему најбољи, да разговарамо и са Албанцима и Европљанима о свим питањима.

Вучић је поручио грађанима да верују државном руководству и да ништа није потписано. Неће се ни данас, ни сутра догодити било шта, а када будемо суочени са коначним захтевима о томе ће се изјаснити и Народна скупштина, можда и народ, а можда и све друге институције и целокупно српско друштво.

Он је најавио да ће наредних дана позвати све представнике посланичких група које желе да разговарају о поменутом предлогу, а саслушаће и мишљење Српске православне цркве и других верских заједница.

Веома је важно да покажемо да желимо мир, поручио је председник и пренео да су на седници Владе договорили тактичке потезе како бисмо сачували грађане Србије и Србију.

Извор: Влада Србије

Политика